Під час археологічних розкопок у національній заповідній зоні «Софії Київської» дослідники виявили свинцеву підвісну печатку XI-XII століття з унікальним зображенням Даниїла Стовпника.
Джерело: risu.ua
Один з археологів сказав, що печатка досить велика, з добре збереженими зображеннями з обох сторін. Відповідно до стилю зображення та стародавнього тексту, що супроводжує напис, його історію можна простежити до другої половини XI − першої половини XX століття. На одній стороні печатки зображено Епіскепсис (Знамення) з відповідними грецькими ініціалами, а на іншій стороні – Данило Стиліт (Стовпник), також підписаний грецькою мовою. Археолог Тимур Бобровський підкреслив, що цей образ унікальний, оскільки він до цього часу не з’являвся в давньоруській чи візантійській сфрагистиці.
Однак історики додали, що цей вид печатки вважається єпископським.
Тож це вперше знайдена і досі єдина з відомих печатка, що, найімовірніше за все, належала Юріївському єпископу Даниїлу.
Даниїл Паломник – східнослов’янський православний монах, який відвідав місця, пов’язані із земним життям Ісуса Христа та біблійними подіями. Саме ці пам’ятки були детально описані у відповідних легендах.
За словами Тимура Бобровського, єпископ Даниїл, можливо, народився на території сучасної Чернігівщини у другій половині XI століття. Там він прийняв обітницю чернецтва і вже на початку ХІІ століття у сані ігумена здійснив кількарічну подорож до Константинополя та Єрусалима.
Після повернення на батьківщину, він описав свою подорож під назвою «Життя і ходіння Даниїла, Руської землі ігумена». Ця праця досі вважається одним з основних джерел середньовічної топографії християнського Сходу.
Читайте також:
Приблизно в 1113-1114 роках настоятель Данило стає єпископом міста Юр’єва (сучасна Біла церква).
«Життя і ходіння Даниїла, Руської землі ігумена» вплинуло на розвиток нового жанру східнослов’янської літератури. Сьогодні твори ігумена Данила та твори його послідовників належать до чітко визначеного жанру «ходінь».
