Актуальне

Реформація успіх Європи і шанс для України

Про протестантську реформацію і її вплив на світ, зокрема, на економіку, в інтерв’ю розповів Роман Шеремета, доктор економіки, професор Кейс Вестернського університету (США).
– Чи справді Бог має особливе покликання для кожної людини?
– Апостол Павло звертається до ефесян і каже: «Благаю вас… щоб ви поводилися гідно щодо покликання, згідно із яким ви вибрані», і це є звернення до кожного з нас.
– Ви подаєте себе як християнина. Як можна поєднати християнство і експериментальну економіку?
– Коли я тільки прийняв Христа, в мене з’явилося велике бажання проповідувати Слово Боже. Але в той самий час в мене були і таланти до математики, до науки, до викладання. Я побачив, що приналежність до університету дає мені великі можливості. Скажімо, я можу створити християнську групу в університеті, позаяк в США є свобода віросповідання. Тому сьогодні ці два поняття – місійну діяльність і професію – не розділяю.
– Ви вже досягли усіх висот?
Ми повинні постійно удосконалюватися, як в духовному, так і в професійному житті. Розумію, що цим служу Господеві. Скажу вам, що протестанти були передовими в науці завжди. Ще Мартін Лютер спонукав до читання Біблії.
– Ви приїхали сюди разом із нобелівським лауреатом Верноном Смітом. Яка програма Вашого перебування тут (в Україні)?
– Коли у 2015 році я потрапив на перші місця в рейтингу Forbes, це відкрило мені двері усіх провідних університетів України, куди мене почали запрошувати читати лекції. Одного разу я познайомився із сестрою-баптисткою, яка є головою спілки християн-науковців. І у нас із нею виникла ідея впливати на процеси в державі через ту платформу, яку маємо. Ми почали досліджувати, як науковці, вплив Реформації на світ. До нас долучилося 19 спеціалістів із 5-ти різних країн. В нашій команді були депутати, науковці, секретар РНБО Олександр Турчинов. Разом із Верноном Смітом ми написали розділ про те, як протестантська реформація вплинула на економіку, адже його, як і мій, профіль – експериментальна економіка. Як економіст, який вірить у вільні ринки і бачить їх успіх в Сполучених Штатах, я не схильний до того, аби примушувати людей у щось вірити і є прихильником релігійної свободи.
Назва нашої книги: «Реформація: успіх Європи і шанс для України». Саме другу її частину, про шанс для України, писали українські науковці. Сама книга призначена для звичайних читачів, не науковців, хоча вона і рекомендована Міністерством освіти для вищих навчальних закладів у якості навчального посібника. Книга уже є в продажі в Інтернет-магазинах і книгарнях, дізнайтеся детальніше про протестантську реформацію.
– Ви говорите, що реформація дає шанс для України. Чи вірите Ви в цей шанс?
– Є оптимістичний і реалістичний сценарій. Реалістично бачимо, що в Україні рівень доходів не відповідає бажаним. Також дивимося на світові тенденції, куди вони йдуть – позитивні вони чи негативні.
Водночас говоримо про те, що однією з причин, чому Реформація так вплинула на суспільство є те, що вона спричинила появу активного громадянського суспільства. Взагалі можемо побачити, що в цілому світі протестанти є громадсько-активними. Яскравий приклад – Мартін Лютер Кінг в Америці, який відстоював права чорношкірих. В Україні сьогодні зростає кількість соціально активних людей. Церква стає частиною цих змін, вона хоче працювати з людьми. Люди в період кризи стали більше довіряти один одному (я не кажу про довіру до влади). Окрім того, відбуваються реформи, які експертами, зокрема і мною, оцінюються позитивно. Якщо Україна зможе повернутися до біблійних принципів, вона точно здатна стати передовою країною Європи.

Більше про протестантську реформацію:

– Що може зробити проста людина, яка читає інтерв’ю?
– Згадайте історію про 5 хлібів і 2 рибки: Христос сказав «дайте те, що маєте». Приблизно такий підхід повинен бути: використай те, що маєш. Якщо б мені сказали: «Тобі потрібно змінити світ, обери 12-ох людей», я би вибрав 12-ох найкращих, найвпливовіших людей світу. Але Бог обрав 12-ох незначних людей.
Щоб змінитися, нам потрібно читати Біблію. І по-друге, Біблія говорить, що кожен із нас є священиком згідно Божого Слова, і це потрібно розуміти, змінювати себе в образ Христовий.

R500.ua

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button