Актуальне

Сектанти. Що ви про них знаєте?

З одного боку, в нашому суспільстві зараз модно асоціювати себе з сучасним Заходом, але з іншого, ми все ще в деяких категоріях мислимо радянськими штампами й вкладаємо в слова сенс, який був створений пропагандою. Саме це і відбувається з поняттям “сектант”.
Не секрет, що в усьому світі є три основні течії християнства – католицизм, протестантизм, православ’я. До 11 століття, можна сказати, таких поділів не було. Але тоді офіційно з’явилися католики і православні. У 16 столітті від католиків відокремилися протестанти.
Не буду навантажувати вас історією. Просто хочу сказати, що сьогодні в світі налічується:
– 1.2 млрд католиків
– 800 млн протестантів
– 300 млн православних (з натяжкою)
Разом, ми живемо в країні, де православних більшість, але якщо дивитися на весь світ, то вони в меншості. Тільки з цієї причини вже некоректно називати протестантів сектантами.
Зеленський якось ляпнув “немає, звичайно ж, я не сектант який-небудь”. Я, звичайно, розумію, що його уявлення про протестантизм можуть ґрунтуватися лише на візит до Мунтяна. Але Мунтян НЕ протестант, а протестанти – НЕ Мунтян. Ще серед людей до сих пір часто чую – “ви сектанти?” Це невігластво виглядає ось так: “він постійно себе стримував в їжі, але коли бачив пиріжки, то пускався в усі тяжкі, опускаючись на рівень ненажери”. Начебто розумні, ерудовані люди, у всьому розбираються і потім вимовляють цю безглуздість. Я вже звик до цього і прощаю це непорозуміння за замовчуванням.
Давайте вже або до глобального світу приєднуватися у всьому, або залишатися на місцевому невігластві? До речі, якщо вже так, то краще використовувати слово ні з радянської пропаганди, а з тієї, яку використовували православні до совка – “штунда”. Так хоча б чесніше буде. А то якось ніяково виходить – православні не панують формально, а термінологію радянську підхопили.
Ще про Україну. В Україні дуже багато протестантів. Якщо ви не бачите їх пишних храмів на кожному кроці, то це ще нічого не означає, тому що протестанти не прагнуть до цього так сильно. У них немає поняття “канонічна територія”. За різними оцінками протестантів в Україні від 1.5% до 3%.
Релігійне життя тих, хто називає себе протестантом, набагато активніше, ніж у середньостатистичного православного. Наприклад, майже всі протестанти ходять майже щонеділі на збори. Скільки таких православних? У цьому сенсі за деякими оцінками активних протестантів набагато більше, ніж активних православних. Ось такий парадокс! Ніби як до православних себе відносять більшість, але на ділі мало хто бере участь хоча б в половині релігійних активностей, які передбачають православні канони. Сміливо можна назвати це “культурним православ’ям”.
В Україні протестанти – це не сектанти! Ми не ображаємося, ми звикли. Але я дуже хочу, щоб мої співгромадяни не вірили в стереотипи, успадковані від совка. Щоб не вірили у всілякі дурниці, що “сектанти дітей в жертву приносять” або “зомбують дітей”.
Більше про протестантизм:

Прийдіть і подивіться! Протестанти – це ті, які вірить трохи інакше і це породжує іншу релігійну практику. Можливо, це незвично і незрозуміло нашому обивателю з першого разу. Але це ще відбувається частково й тому, що протестантизм був заснований в західній культурі й зберіг деякі її особливості. (Насправді, протестантизм сформував багато в чому західну культуру, але це інша тема.) Не варто боятися когось, тому що це вам не знайоме! Прийдіть і подивіться.

Павло Храмов

Джерело: Facebook

 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button