Варто замислитись

Життя і смерть у владі язика

Слова, наша мова є не тільки засобом спілкування і передачі інформації. Багатьох людей слова піднімали, підбадьорювали, давали силу і надію жити. Інших – руйнували і «вбивали».

  «Дехто говорить, мов коле мечем, язик же премудрих то ліки» (Пр.12:18). Дійсно, те, що дає життя в нашому житті чи «вбиває» нас, часто виходить з наших уст. З плоду уст своїх людина насичується добром. Коли ми говоримо хороше, позитивне про своє життя і життя інших людей, ми самі насичуємося, наповнюємось тим добром, позитивними емоціями, в душу приходять мир та радість. І навпаки, якщо ми починаємо говорити погане, зле, негативне про людей і про себе – в серце приходять ця ж злоба і чорнота.

Наша мова виявляє нашу сутність

Одного разу до дружини Утьосова прийшли гості, а її не було вдома, їх зустріла дочка. В господині вдома було прийняте правило: ні про кого не говорити поганого і злого. Гості скористалися тим, що господині немає, порушили це правило і стали всіх осуджувати і пліткувати. У кінці вечірки гості відчули погані відчуття всередині і визнали: «Думали, що гарно повеселимося, а насправді добре «розлютилися». Вони оцінили перевагу цього правила в своєму житті. «Не те, що входить до уст, людину сквернить, але те, що виходить із уст, те людину сквернить» (Матв.15:11). Те, що ми говоримо, виходить з нашого серця. Від надлишку серця говорять уста. Поки людина не відкриває рота, ми оцінюємо її за манерами, одягом, поведінкою. Але коли вона заговорила, ми можемо визначити хто вона, її суть, чим вона «дихає». Не дарма говорять, що зустрічають по одягу, а проводжають по розуму. «… уста нерозумних глупоту висловлюють» (Пр.15:2). «…а губи премудрих їх стережуть» (Пр.14:3). І хто широко відкриває свого рота (кричить, сперечається, виправдовується), тому біда. Коням вкладають в рот вуздечку, щоб вони були слухняні, і тоді можна керувати їхнім тілом. Так само і людина керує своїм життям, вчинками, діями за допомогою язика.

Вплив слів на життя

Ви коли-небудь замислювалися чи спостерігали, з чого починаються і розпалюються сварки? Всього на всього з одного або кількох слів. Часто після великої лайки чи суперечки починаєш згадувати, з чого все почалося. А проблеми то ніякої і не було або вона і виїденого яйця не коштує, але слово за слово і розпалилася пожежа! Не дарма наш язик апостол Яків порівнює зі штурвалом корабля.

Як ми будемо ним користуватися, туди і «припливемо», тобто так і будемо виходити з обставин, які склалися – або з соромом і сваркою, або з миром і славою. «Лагідна відповідь гнів відвертає, а слово вразливе гнів підіймає» (Пр.15:1). А злий, як пожежа « … сквернить усе тіло, запалює круг життя, і сам запалюється від геєнни» (Як. 3:6), приводить нас і ближніх до зруйнованих стосунків, образ і душевних ран. Замість миру і благополуччя після словесної перепалки залишається попелище образ, нерозуміння, проклять, розлучень та іншого зла. Тому «хто хоче любити життя та бачити добрі дні (миру, міцних сімей, хороших взаємовідносин), нехай здержить свого язика від лихого (пліток, лихослів’я, образливих слів) та уста свої від говорення підступу» (1Петр.3:10). «Не платіть злом за зло, або лайкою за лайку, навпаки, – благословляйте (тобто, говоріть добре, хороше, приємне), знавши, що на це вас покликано, щоб ви вспадкували благословення» (1Петр.3:9). Бо за вічним законом сіяння і жнив – що посіє людина, це і пожне. «Ми не можемо існувати самі по собі. Наше життя пов’язане з життям інших людей тисячами невидимих ниток. По них, як по нервових волокнах нашого тіла, постійно передаються вихідні і відповідні імпульси. Вони з’являються в результаті наших дій (слів) і повертаються до нас в якості сигналів у відповідь» – Герман Мелвілл. Який привіт – така і відповідь. Образив – наговорять грубощів тобі, був ввічливим – отримав те ж саме примноженим.

Більше про влив слів на наше життя:

Наші слова мають силу матеріалізуватися. Якщо погано говориш про своїх дітей: глупак, ідіот – він стане таким в кінці-кінців. Якщо говорити часто хам, свиня, то «захрокає» незабаром. Батьки, не проклинайте таким способом своїх дітей. Слова батьків особливо сильні у житті дітей. Давайте переглянемо наше відношення до своєї мови, до слів у своєму житті і будемо думати, щоб говорити тільки добре, чесне і справедливе. Слова, прогнози, побажання в своє життя, які ми постійно проголошуємо, будують наше життя. Переглянь свою позицію, як ти користуєшся язиком – до життя (миру, збудування) чи смерті (хворобам, образам, розбратам, розлученням).

Е. Нікітіна 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button