Для життя

Три рецепти для перемоги над тривогами і страхом

Якщо вас коли-небудь охоплював страх, то вам знайомі ці відчуття. Кров холоне, мурашки пробігають по спині, у роті пересихає, і здається, що волосся на голові починає вставати дибки. Це – всеохоплююче почуття, яке починає переростати в панічну тривогу.
Сьогоднішня ситуація дає багато приводів для переживань. Стан речей в країні, економічна криза, постійні стихійні лиха, загроза ядерної війни з боку Північної Кореї, терористичні акти з великою кількістю жертв. Люди бояться, і недавно в топі запитів у Google з’явилася фраза про вірогідність розв’язання Третьої світової війни. Як бачите, приводу для страху більше, ніж достатньо.
Медики і вчені говорять, що відчуття тривоги має руйнівний вплив на життя людини. Сучасні дослідження доводять, що постійний страх знижує імунітет, здатність організму протистояти хворобам. Основний удар приймають на себе нервова система, органи травлення і серце. Статистика каже, що 79-90% всіх первинних звернень за лікарською допомогою мають першопричину, що пов’язана зі стресом.
Отже, відчуття тривоги знижує продуктивність всіх систем організму людини. Хто переживає страх, відчуває недостатність повітря. Коли нас охоплює паніка, то здається, що задихаємося. Тривога є високою платою, яку платимо за неприємності і негатив, який відбувається у нашому житті. Так що спробуймо перестати хвилюватися.

Не тривожтесь!

Ви можете сказати: «Звичайно, легко говорити!» Подивімося, що про неприємні обставини, зокрема у житті апостола Павла, говорить Біблія. Він хотів проповідувати в Римі, алебув схоплений і арештований. Він нічого не знав про своє майбутнє, його ніхто не підбадьорював, але в цей час він дав нам найбільш підбадьорюючі слова, які тільки можна знайти в Біблії:
«Радійте в Господі завсіди, і знову кажу: радійте! Ваша лагідність хай буде відома всім людям. Господь близько! Ні про що не турбуйтесь, а в усьому нехай виявляються Богові ваші бажання молитвою й проханням з подякою» (Фил.4:4-6).
Павло не сидів у комфортних апартаментах, роздумуючи про теорії і будуючи плани на майбутнє. Він не лежав на сонячних пляжах Середземномор’я, попиваючи охолоджувальні коктейлі. Він був у важких обставинах, в ув’язненні, в сирій тюрмі без надії на звільнення. Але, тим не менше, він говорив усім про радість і необхідність радості.

Боятися – це нормально?

Інколи намагаємося виправдати свою тривогу, кажучи: «Хвилюватися – це нормально, бо мені важко, я знаходжуся у важкій ситуації». Адже так усі реагують, всі бояться, всіх охоплює страх у стресових ситуаціях. Когось у більшій мірі, когось у меншій. Але, можливо ми не знаємо своїх можливостей і здібностей на всі 100%?
Іноді бачимо людей, які знаходяться у стані стресу і депресії. Весь світ для них є у чорних фарбах, але маємо постаратися знайти промінчик світла у цій темноті. Знайти позитив і гумор, хоча б найменшу причину для радості, навіть у найскладніших обставинах.
Павло натякає, що по-справжньому страшно і тривожно саме йому, адже він перебував у в’язниці і у нього не було варіантів для вирішення цієї проблеми. Але він радив усе ж радіти в Господі. Звучить як парадокс – невже можливо радіти, коли у тебе чорна смуга в житті? Коли хмари скупчуються над вами, приходить час довіритися Богу і підкоритися Його волі.

Вихід із темряви

У Старому Завіті пророк Авакум написав: «Коли б фіґове дерево не зацвіло, і не було б урожаю в виноградниках, обмануло б зайняття оливкою, а поле їжі не вродило б, позникали б отари з кошар і не стало б в оборах худоби, то я Господом тішитись буду й тоді, радітиму Богом спасіння свого» (Ав.3:17,18).
Ми могли б перефразувати його слова і сказати: «Не дивлячись на те, що економіка руйнується, з роботи звільняють, ціни на комуналку і пальне ростуть, я буду радіти в Бозі спасіння мого!»
Ми не радіємо, коли все стає краще; ми радіємо не залежно від того, як ідуть справи. Павло не каже: «Радійте, коли почуваєте себе добре», або «Радійте, коли справи йдуть гарно». Він уточнює: «Завжди будьте повні радості в Господі». Зверніть увагу на слова «в Господі». Господь сидить на троні. Бог усе тримає під контролем.

Три рецепти радості

Павло не лише закликає нас радіти, але й дає практичні поради як це зробити. Він говорить про три речі: правильна молитва, правильне мислення і правильне життя
Більше про радість: Шість способів здобути радість

Правильна молитва

Наступного разу, коли у вас з’явиться спокуса віддатися відчуттю тривоги, замість цього почніть молитися. Принесіть ваші турботи перед Господа у молитві. Коли вам щось загрожує, паніка є природньою реакцією організму. Пам’ятайте, Павло сказав, «не турбуйтесь ні про що»? Замість цього починайте молитися про це. Бога цікавить абсолютно все, що відбувається з вами.

Правильне мислення

Якщо хочете подолати страх і переживання, вам потрібно правильно мислити. У посланні до Филип’ян Павло пояснює ситуацію: «Наостанку, браття, що тільки правдиве, що тільки чесне, що тільки праведне, що тільки чисте, що тільки любе, що тільки гідне хвали, коли яка чеснота, коли яка похвала, – про те думайте» (Фил.4:8). Іншими словами, він каже – думайте про добре.
У книзі пророка Ісаї говориться: «Думку, оперту на Тебе, збережеш Ти у повнім спокої, бо на Тебе надію вона покладає» (Iс.26:3). Якщо хочете зберігати спокій, вам потрібно потурбуватися про ті думки, які впустили у свій розум.

Правильне життя

І, нарешті, правильне життя і вчинки. Павло підсумовує: «Чого ви від мене й навчилися, і прийняли, і чули та бачили, робіть те! І Бог миру буде з вами» (Фил.4:9). Ми не можемо розділяти зовнішні події і внутрішнє ставлення до них. Нам потрібно їх пережити і пропустити через себе, зробивши правильні висновки. Нам потрібно підтвердити свої думки і прохання в молитві відповідними діями.
Бог не обіцяв нам світ, вільний від болю. Але Він буде з нами поруч, дасть нам усе, в чому маємо потребу, коли це потрібно, – не раніше і не пізніше, а саме вчасно.

Грег Лорі

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button