Християнські новини

Археологи знайшли загублене місто апостолів Віфсаїда

Недавні археологічні розкопки довели, що біблійне місто Вифсаїда розташовувалося неподалік від берега, де Петро і Андрій залишили сіті й пішли за Христом.
Після того, як археологи в Ізраїлі виявили церкву апостолів, виникли запитання: Що це за церква? Що ці знахідки говорять про час Ісуса і про Його перших послідовників?
“Я займаюся проектом з самого початку і є його науковим керівником. Наші знахідки відродили дискусію про місцезнаходження Віфсаїди, згаданої в Івана 1:44, – батьківщини апостолів Петра, Андрія і Пилипа. До недавнього часу ніхто не знав про них. Процес перевідкриття біблійних місць відбувається повільно; він почався в середині XIX століття завдяки починанням європейських і американських мандрівників.
Роботи в Ель-Арадж почалися п’ять років тому, коли Марк Турнаж, кандидат наук в Університеті Бар-Ілан в Ізраїлі, організував розкопки, щоб отримати уявлення про місце і поселення.
Наша команда прийшла до висновку, що понад тисячу років в Ель-Арадж було поселення, що охоплює римський, візантійський, ісламський період і епоху хрестоносців – час існування Віфсаїди, згідно з історичними джерелами. Розкопки почалися в 2016 році під керівництвом професора Мордекая Авіама з Інституту археології Галілеї в Кинерет при Коледжі Кинерета. Протягом півтора місяця в процесі беруть участь понад сто добровольців. Наша команда складалася з менш ніж 20 чоловік, ми працюємо два тижні.
Під візантійською бруківкою ми виявили шар йорданського мулу. В шарі не було археологічних артефактів. Під наносним грунтом ми побачили ущільненену підлогу з керамікою епохи Риму і монети. Найдивнішим відкриттям стали фрагменти мозаїчної підлоги. Це залишки оформлення римської лазні, на що вказували вентиляційні отвори з кераміки і черепиця.
Нові знахідки в 2017 році спонукали нас розширити розкопки, і в минулому році протягом місяця вдалося зібрати 40 волонтерів. Ми розкопали ділянки за межами основного. У цих віддалених районах поселення хрестоносців і візантійців не виявлені – тільки римські стіни, кераміка і монети.
Перемістившись на площу в 100 метрах на північ від основного місця розкопок, ми знайшли ще більше доказів того, що Ель-Арадж був великим поселенням за часів Римської імперії. Виявлено тільки будинки римського періоду, стіни, кераміка, монети і велика піч.
Разом з цими відкриттями знайдені докази того, що там жили євреї. Посуд з вапняку і лампи Ірода, які виготовляли в Єрусалимі до 70 р. е., являють собою чітку вказівку на єврейське поселення в Ель-Арадж.
Ці знахідки додають доказів, що Ель-Арадж був місцем іудейського села, що стало містом в римський період. Про це йдеться в Новому Завіті і в ранніх іудейських джерелах. (Одна сучасна теорія, висунута археологами в Ет-Телль, передбачає, що в першому столітті озеро було набагато вище, – саме тому їх розташування так далеко від води).
Не можна обійти увагою важливість римського поселення. Якщо Ель-Арадж був заселений в період Нового Завіту, то він лежав на березі озера між Галілейським морем і Ет-Теллем, то він, згідно з описом Нового Завіту, більш ймовірне місце для рибальського села I століття.
Деякі ставлять під сумнів питання про так звануЦеркву апостолів. Сама по собі візантійська церква не повинна вважатися доказом про розташування Віфсаїди першого століття. Однак церква набуває все більшого значення завдяки багатьом археологічним доказам з Ель-Арадж, датованим більш раннім римським періодом.
Це відкриття особливе, тому що в районі на березі озера між Капернаумом і Курсі, східною стороною Галілейського моря, відомої як поселення Гергеса, інших будівель візантійських церков не було знайдено.

Більше про археологічні розкопки в Ізраїлі:

Чому християнам необхідно піклуватися про археологічні розкопки в Ель-Арадж і шукати Віфсаїду першого століття? Обставини біблійних історій впливає на те, як ми їх розуміємо. Я не маю на увазі доведення або спростування Писання, але розширення розуміння світу, в якому розгортається історія спасіння “, – прокоментував Стівен Нотлі – заслужений професор, фахівець з Нового Заповіту і зародження християнства.
[sc name=”futerblock” ]

Джерело: cnl.news

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button