Християнські новини

Археологи виявили місто Гат, де жив біблійний Голіаф

Ізраїльські археологи продовжують розкопки на місці стародавнього филистимського міста Гат – батьківщини біблійного велетня Голіафа. Якщо в 2015 році в палестинському селі Телль-Ес-Сафі дослідники виявили руїни IX-X ст. до н. е., то останнім часом вченим вдалося відкрити нові об’єкти, що відносяться до більш раннього періоду історії міста. Про це повідомляє The Jerusalem Post.

“Ух ти! Як хтось міг це побудувати?”

Незважаючи на те, що археологи протягом десятиліть знали, що на цьому місці знаходяться руїни Гату, розкопки останніх років надали вченим багато нової інформації. На думку дослідників, під шарами пізніших нашарувань на території Телль-ес-Сафі можуть ховатися набагато масштабніші пам’ятники, ніж передбачалося раніше.
Зокрема, дослідження показало, що Гат, ймовірно, з’явився раніше, ніж вчені вважали досі. Він існував уже в XI столітті до нашої ери, тобто за часів Голіафа.
Розкопки доводять, що Гат при Голіафі був набагато більшим, ніж в більш пізні періоди своєї історії. Археологи відзначають і незвичайну архітектуру: будови були монументальними і дуже масивними, а в якості будівельного матеріалу використовувалися величезні валуни.
На думку професора Арена Мейра (Aren Maeir) з відділу археології Університету Бар-Ілан, який є керівником розкопків в Телль-ес-Сафі, зроблені тут відкриття дають можливість зрозуміти сенс біблійних розповідей про таких гігантських велетнів, як Голіаф, в умовах, коли немає ніяких інших археологічних свідчень, що підтверджують факт їх існування.
«Коли люди бачать залишки дуже вражаючої архітектури і кажуть:” Ух ти! Як хтось міг це побудувати? “- одне з пояснень, яке вони іноді знаходять, звучить так:” Це, мабуть, було зроблено велетнями минулого», – наводить видання його слова.
Арен Мейр займається розкопками в Телль-ес-Сафі протягом 23 років. «Одна з приємних особливостей розкопок на цьому місці – так само як і археології в цілому – це те, що кожен раз, коли ви щось відкопували, трапляються сюрпризи, – розповів учений. – До цих пір ми думали, що Геф був найбільшим з филистимських міст в десятому і дев’ятому століттях [до нашої ери], і знахідка, зроблена зараз, може вказувати на те, що він був також найбільшим в одинадцятому столітті [до нашої ери ]. Є речі, про які ви думали, що знаєте їх, але нові відкриття говорять вам: “А ось щось нове”».

Археологія на Святій Землі: ожила Біблія

Повідомлення про те, що ізраїльським археологам вдалося виявити вхід в місто, який, як вважають вчені, був центром могутньої Филистимської імперії, з’явилися в 2015 році.
Тоді в Телль-Ес-Сафі, палестинському селі в Ізраїлі були виявлені масивні ворота і частина фортечної стіни. На думку А. Мейра, який керував розкопками, ці артефакти колись служили входом в «Нижнє місто Гат», що згадується в Біблії як рідне місто Голіафа.
Команда А. Мейра натрапила на верхню поверхню масивних воріт під час риття траншеї, яку археологи розкопали в пошуках укріплень стародавнього міста. Як і передбачалося, через величезні розміри стін, археологам довелося витратити кілька сезонів, щоб розрити їх.
Виявлені ворота згадуються також в Танасі, канонічному збірнику біблійних текстів, прийнятих в іудаїзмі. Там, зокрема, міститься історія про те, як Давид утік від царя Саула до Ахіша, царя ґатського.
На думку археолога, деякі деталі і архітектура воріт можуть надати дослідникам додаткові відомості про стародавню цивілізацію.
«На багатьох мегалітичних кам’яних фрагментах проступають помітні лінії – красиві кути, окремі деталі і навіть глиняні цеглини. І поки ми ще досить далекі від повного розуміння цього архітектурного комплексу, він стає все більш і більш вражаючим », – пояснив тоді вчений.

Голіаф. Велетень або просто найвища людина давнини?

Біблійний персонаж, Голіаф фігурує в першій книзі Самуїла. У 17-му розділі описується знаменитий поєдинок Голіафа з Давидом, в якому майбутній цар Ізраїлю здобуває перемогу над прославленим воїном-филистимлянином. Біблія називає його уродженцем міста Гату.
Відповідно до біблійного тексту, Голіаф був людиною величезного зросту – близько 2 м 70 см. У бою він одягав броню, вага якої складала близько 57 кг, а один тільки наконечник його списа важив майже 7 кілограмів.
Голіаф належав до племені філістимлян – древньому народу, що населв приморську частину Ізраїлю (від сучасного Тель-Авіва до Гази), починаючи з XII століття до н. е. Филистимляни неодноразово згадуються в Старому Завіті, а також в ассирійських і єгипетських джерелах.

Більше про археологію в Ізраїлі:

Місто Геф (івр. גת, Гат – «винодавільня») було давнім филистимським містом, одне з п’яти царських міст, що згадуються в Біблії (Нав. 13, 3; 1 Цар. 6, 17). Разом з Газою, Ашкелон, Ашдодом і Екроном Гат був одним з п’яти филистимських міст, полеглих в 830 році до н. е. від військ арамейського царя Азаїла.

Читайте головні новини “Слово про Слово” в соціальних мережах Facebook і Twitter

Читайте нас в Телеграм

Джерело: rublev.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button