Блог Сергія Головіна

Звідки я взявся?

«Звідки я взявся?» – найперше філософське питання, яке задає дитина. Хто я? Звідки я? Що таке реальність?  Наука вивчає факти й зв’язок між ними. Але факти мало що означають самі по собі – вони вимагають тлумачення. А тлумачимо ми їх у світлі передумов, які походять з нашого світогляду.
За великим рахунком світогляд – це і є комплекс базових передумов у світлі яких інтерпретуються будь-які факти. І ці передумови пов’язані з тим, якими будуть відповіді на п’ять фундаментальних запитань:
Де я? (Яка природа реальності?)
Хто я? (У чому полягає сутність людини?)
Звідки я взявся? (Походження людини?)
Для чого я тут? (У чому полягає зміст життя?)
Що буде зі мною потім? (Яке призначення людини?)
Відповіді на будь-які інші питання, з якими нам доводиться стикатися, в кінцевому підсумку будуть залежати від того, як ми відповіли на ці п’ять. Наприклад, на питання щодо природи реальності «Де я?» Типовий представник західного натуралістичного світогляду відповість, що реальність – це самодостатнє об’єктивне буття, що існує поза свідомістю і своїм існуванням від чиєїсь свідомості не залежить. На реальність не впливає, знаємо ми про неї, чи ні. Наприклад, сила гравітаційного тяжіння була все так же пропорційна масам тіл що взаємно притягаються й обернено пропорційна квадрату відстані між ними та до того, як Ньютон відкрив закон всесвітнього тяжіння. Це ж не відкриття Ньютона зробило гравітацію такою – така сама по собі природа речей.
Для представників східного світогляду реальність – це ілюзія, що породжується нашою уявою. Саме прив’язаність до цієї ілюзії є причиною людських страждань, позбутися яких можна виключно через просвітлення, що звільняє від прив’язаностей, і разом з ними, – від ілюзії.
Родоплемінний анімістичний світогляд сприймає реальність як живу істоту, з якою потрібно підтримувати добрі відносини за допомогою магічних ритуалів і жертвоприношень. Відповідно ж до біблійного світогляду навколишня нас реальність – це втілення задуму Бога – Творця.
Подібним чином, ми можемо бачити й відмінність світоглядних передумов, пов’язаних з сутністю людини – різноманітність відповідей на питання «Хто я?». В рамках гуманістичного світогляду людина сприймається як вища сутність в природі, її підкорювачем. Ця позиція в її крайньому прояві виражена в словах радянського селекціонера Івана Мічуріна (1855-1935): «Ми не можемо чекати милостей від природи, взяти їх у неї – наше завдання». У східному світогляді людина – частина природи. У родоплемінному, вона – її раб, зобов’язана служити та підкорятися її. Згідно ж біблійного світогляду людина – це Божий управитель в природі, чинний агент Творця в творінні.
Основоположні світоглядні питання аж ніяк не рівноцінні. «Звідки я взявся?» – найголовніший серед них. Від відповіді на нього залежить і те, хто я, і те, навіщо я тут, і те, що буде зі мною потім. Ідеї, що належать до сфери походження, мають найбільший вплив на формування світогляду людини.
Якщо, наприклад, нам з дитинства вселяють, що все суще – породження випадковості, чому ми повинні підкорятися будь-яким законам? Так, поки у того хто поруч (будь це батьки, поліція, начальство і т.п.) палиця більша, доводиться підкорятися. Але варто власнику кийка відлучитися – разом з його запахом випаровується і моральне зобов’язання.
Або, скажімо, якщо ми походимо від мавпи, з якого дива потрібно шанувати своїх батьків, адже ті ж на цілий крок ближче до мавпи, ніж ми? Але якщо ми тут за чиїмось задумом, то, погодьтеся, нам цей задум краще знати. В іншому випадку ми проживаємо життя даремно, не відповідаючи своєму призначенню. А саме невідповідність призначенню Біблія і називає словом «гріх».

Більше про природу людини:

«Звідки я взявся?» – найперше філософське питання, яке задає дитина. Перелякані батьки завалюють його відомостями з області медицини, або починають знайомити з шедеврами фольклору на тему капусти й лелек. Дитина ж намагається розібратися зі світоглядними категоріями. Починаючи усвідомлювати себе особистістю, вона шукає своє місце в цьому світі, визначає власну сутність, з’ясовує своє призначення. А призначення визначається походженням.

(З книги «Біблійні підстави науки»)

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button