Топ

Шлюб – забута цінність

Експеримент газети Вашингтон Пост у 2009 році викликав гаряче обговорення в Інтернеті. Ось його суть: холодним січневим ранком на станції метро зупинився чоловік, дістав скрипку і почав грати. За 45 хвилин він зіграв 6 творів. Був час пік і сотні людей проходили повз нього.

Через три хвилини гри літній чоловік звернув увагу на скрипаля. Він на деякий час зупинився, а потім знову поспішив по своїх справах. Через хвилину було отримано перший заробіток: жінка кинула гроші у футляр і поспішила далі. Якийсь чоловік зупинився на мить і став слухати. Та скоро, поглянувши на годинник, пішов.

Більше всього уваги скрипалю дісталося від трьохрічного хлопчика. Мама, спішучи, тягнула його за собою, але хлопчик зупинився, щоб поглянути на музиканта. Мама все ж відірвала увагу хлопчика, потягнуши його сильніше далі по дорозі. Схожа ситуація повторювалась і з іншими дітьми, але ніхто з батьків не дозволив їм затриматись ні на хвилину. За 45 хвилин гри на скрипці лише шестеро людей ненадовго зупинилось і послухали музику. Ще 20 людей, не зупиняючись, кинули у футляр гроші. Заробіток склав 32 долара.

Ніхто з усіх цих перехожих не знав, що скрипалем був Джошуа Белл – один із найкращих музикантів світу. Грав він найскладніші та прекрасні твори, а в руках у нього була скрипка Страдіварі, яка вартує 3,5 млн. доларів.

За два дні до виступу в метро відбувся його концерт в Бостоні, де був аншлаг. Середня вартість білета складала 100 доларів.

Мета цього експерименту полягала в тому, щоб виявити, чи здатні ми відчути красу в буденному середовищі та чи зможемо розпізнати талант в неочікуваній ситуації?

Висновки, як бачимо, невтішні. Темп нашого життя став такий стрімкий, що часто ми стаємо сліпі і глухі до краси навколо. Без сумніву, ми втрачаємо щось важливе в цій біготні та постійних клопотах.

Подібно як не оцінили гру великого музиканта, люди не цінують благословеннями шлюбних відносин. Гадаю, найважливіша причина краху багатьох сімей – це те, що ми вважаємо шлюб та сім’ю своєю особистою справою. У випадку безвиході ми діємо за методом Тараса Бульби: «Я тебе породив, я тебе і вб’ю».

Без біблійного вчення неможливо ні оцінити вірно шлюб, ні зберегти його. Отже, звернімося до відомих уривків:
«…Приступили до Нього фарисеї і, випробовуючи Його, сказали: Чи годиться чоловікові відпустити свою жінку з усякої причини? А Він у відповідь сказав: Чи не читали ви, що Творець на початку створив їх чоловіком і жінкою? І мовив: Тому лишить чоловік батька й матір і пристане до своєї жінки, і обоє будуть одним тілом. То вже буде не два, а одне тіло. Отже, що Бог спарував, людина хай не роз’єднує. Кажуть Йому: А чому ж Мойсей звелів давати лист розлучення та її відпустити? Каже їм: Мойсей через вашу жорстокість дозволив вам відпускати своїх жінок, але спочатку так не було. Кажу ж вам, що хто лиш відпустить свою жінку, за винятком причини розпусти, і одружується з іншою, чинить перелюб…» (Матвія 19:3-10).

Фарисеї вирішили відкинути слова Христа про милосердя, показуючи їх непрактичність у сфері сімейних відносин. Якщо б Христос підтвердив гріховність розлучення, то цим став би суперечити патріарху Мойсею. А коли б сказав, що розлучатися можна, то відрікся би від Своїх слів в Нагірній проповіді. Авторитет Ісуса був би підірваний. У Своїй відповіді Спаситель звернувся не до проблеми несумісності характерів, а до Божого задуму про шлюб. Він закликав слухачів думати не про розірвання шлюбу, а про його збереження.

Пророк Малахія ставить поряд вірність шлюбному завіту і вірність Завіту з Богом (Малахії 2:10-12). Вони відображають та символізують один одного. Ось чому Бог ненавидить розлучення. Тобто, якщо ми обираємо розлучитися, то проблему слід шукати, перш за все, в наших стосунках з Богом, а не в несумісності характерів. Ми завжди захищаємо те, що для нас має певну цінність. Якщо ж ми усвідомлюємо цінність шлюбу, то будемо боротися за його благополуччя, подібно як лікарі борються за життя хворого.
Біблія вказує на такі цілі шлюбу:

1. В шлюбі виявляється задум Творця

«І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх» (Буття 1:27).

2. Розвиток керування та панування

«І поблагословив їх Бог, і сказав Бог до них: Плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю, оволодійте нею, і пануйте над морськими рибами, і над птаством небесним, і над кожним плазуючим живим на землі!» (Буття 1:28).

3. Розвиток взаємопідтримки та допомоги

«І назвав Адам імена всій худобі, і птаству небесному, і всій польовій звірині. Але Адамові помочі Він не знайшов, щоб подібна до нього була. І вчинив Господь Бог, що на Адама спав міцний сон, і заснув він. І Він узяв одне з ребер його, і тілом закрив його місце. І перетворив Господь Бог те ребро, що взяв із Адама, на жінку, і привів її до Адама» (Буття 2:20-22).

4. Шлюб дарує насолоду кохання

«Хай твоє джерело буде благословенне, і радій через жінку твоїх юних літ, вона ланя любовна та серна прекрасна, її перса напоять тебе кожночасно, впивайся ж назавжди коханням її!» (Притчі 5:18-19).

5. Народження дітей

«І поблагословив їх Бог, і сказав Бог до них: Плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю…» (Буття 1:28).

6. Попередження аморальності

«Але щоб уникнути розпусти, нехай кожен муж має дружину свою, і кожна жінка хай має свого чоловіка. Нехай віддає чоловік своїй дружині потрібну любов, так же само й чоловікові дружина. Дружина не володіє над тілом своїм, але чоловік; так же само й чоловік не володіє над тілом своїм, але дружина» (1 Кор. 7:2-4).

7. Уподібнення Христу

«Дружини, коріться своїм чоловікам, як Господеві, бо чоловік голова дружини, як і Христос Голова Церкви, Сам Спаситель тіла! І як кориться Церква Христові, так і дружини своїм чоловікам у всьому. Чоловіки, любіть своїх дружин, як і Христос полюбив Церкву, і віддав за неї Себе, щоб її освятити, очистивши водяним купелем у слові, щоб поставити її Собі славною Церквою, що не має плями чи вади, чи чогось такого, але щоб була свята й непорочна! Чоловіки повинні любити дружин своїх так, як власні тіла, бо хто любить дружину свою, той любить самого себе. Бо ніколи ніхто не зненавидів власного тіла, а годує та гріє його, як і Христос Церкву…» (Ефесян 5:22-29).

Якщо ви будете оцінювати свій шлюб як Боже творіння, то будете цінувати ним та берегти його! Чому в музеях зберігаються пошкоджені скульптури, стародавні твори, портрети? Бо це шедеври великих майстрів, незважаючи на серйозні пошкодження, нанесені часом. Шлюб залишаєтсья Божим творивом, хоча через гріхопадіння в ньому багато що порушено. Іноді шлюб породжує конфлікти, суперечності, трагедії… Але залишається Божим шедевром, який потрібно оберігати.

Сімейні проблеми частіше всього мають духовну природу, тому повинні вирішуватися духовними методами. Чоловік – має підкорятися Христу і бути лідером в родині «Хочу ж я, щоб ви знали, що всякому чоловікові голова Христос, а жінці голова чоловік, голова ж Христові Бог» (1 Кор 11:3). Це найважливіший обов’язок чоловіків. Якщо чоловік не довіряє і не кориться Богу, то не може справитися з хитрими спокусами сатани. До шлюбу це було важко, а в шлюбі стає ще важче. Тоді, як правило, чоловік обирає один із варіантів: або починає зловживати спиртним, або передає дружині керівництво.

Мудра ж дружина має допомогти чоловікові бути лідером у шлюбі. На те вона і помічниця. Це є витонченим мистецтвом – залишатися за чоловіком, допомагати йому приймати рішення, приймати його таким, який є, довіряти завжди і за будь-яких обставин. Якщо ж дружина виходить з-під Божого керівництва, не корячись чоловіку, не шануючи його, то автоматично потрапляє в пастки сатани. Вона хоче «навести порядок» в родині так, як їй по душі, – і пожинає розруху.

Більше про шлюбні стосунки:

Лише в райському саду Адам та Єва були ідеальною парою. Всі ж інші сімейні пари далеко не ідеальні. Якщо б не «клей кохання», то люди взагалі б не одружувалися. Він же буває двох видів: міцний і неміцний. Неміцний – це тілесна любов, яка шукає красивого, здорового, розумного, доброго та багатого – тобто ідеального партнера. Головний мотив – для власного комфорту. З часом здоров’я, краса зникають і людина лишається розчарованою та самотньою. Отже, це ненадійний «клей кохання». Міцний же «клей» об’єднує чоловіка та жінку назавжди. Це коли ми будуємо свій шлюб на Божій вічній любові, яка яскраво і зрозуміло виражена в житті та жертві Христа, Божого Сина. Він полюбив людей, не дивлячись на їх гріхи, розумову та душевну вбогість, жахливу духовну бідність! 

Бог допомагає не просто берегти шлюб, а творити його, тобто вдосконалювати, покращувати, тощо. У щасливому шлюбі чоловік та дружина взаємовідкривають в собі нові сторони, дарування, здібності, духовно зростаючи.

Віктор Рягузов 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button