Блог Сергія Головіна

Володіння і приналежність – чоловік і жінка

Жінка і відповідна чоловікові і подібна до нього. Вони одночасно і ідентичні, і непереборно різні. Обидва – і чоловік, і жінка створені за образом Бога. Вони не взаємозамінні, як не взаємозамінні Отець, Син і Дух Святий. Первозданні чоловік і жінка знаходяться в стосунках взаємної приналежності, яка передбачає повну самостійність кожного, з одного боку, і добровільну взаємозалежність – з іншого. Вони належать один одному, віддаючи себе один одному. Саме через дарування себе іншому і досягається повне набуття справжнього себе.
Пам’ятаєте? Людина створена в єдності двох функцій: володіти і належати.

Володіти – творінням як пан
Належати – людині, як рівному
Належати – Богу, як своєму Господу

Різниця між цими двома типами відносин полягає в тому, що володіння передбачає присвоєння чогось собі, а приналежність – віддачу себе. Відносини приналежності неможливі без самовіддачі. Чоловік знайшов помічника, спершу віддавши частину себе у вигляді ребра, а потім і всього себе цілком – як партнера у шлюбі . Але і Бог, набуваючи людину, спершу віддав частину Себе, коли «вдихнув у ніздрі її дихання життя», а після і всього Себе, втілившись в Ісусі Христі. Нарешті, Бог віддає Себе відродженій людині, вселяючись в нього Духом Святим.
Бог може володіти людиною по праву Творця. Але Він бажає належати людині, і бажає, щоб приналежність людини Йому була взаємною: «Я поставлю серед вас Мій намет, і Моя душа не гидуватиме вами. Я ходитиму серед вас і буду вашим Богом, а ви будете Моїм народом» (Левіт 26: 11,12). Ця обітниця, – «Я буду вашим Богом», – неодноразово повторюється через пророків: сім разів – у Єремії (7:23, 11: 4, 24: 7, 30:22, 31: 1,33, 32:38), п’ять разів – у Єзекіїля (11:20, 14:11, 36:28, 37:23, 27), і ще раз – у Захарії (8: 8). Посилання на нього ми знаходимо і в Новому Завіті (2 Коринтян 6:16, Євреїв 8:10).
«Бог є любов» (1 Івана 4: 8). А любов немислима при одному лише люблячому, так само як немислима вона і без ризику, з яким пов’язане віддання себе іншому. Людина, створена за образом Божим, не може бути в повній мірі щасливою, якщо у неї немає можливості віддати себе. Ось як пише про це Клайв Льюїс: «Полюби – і серце твоє в небезпеці. Якщо хочеш його захистити, не давай його нікому. Обплутай його дрібними задоволеннями і примхами; замкни в скриньці себелюбства. У цій надійній, захищеній від світла, позбавленій повітря труні воно не розіб’ється. Його вже не можна буде ні розбити, ні чіпати, ні врятувати. Альтернатива горю або хоча б ризику – загибель. Крім раю, уберегтися від небезпек любові можна тільки в пеклі »(« Любов»).
Про це ж говорить і Соломон: «Поклади мене, як печать на твоєму серці, як печать на твоєму плечі. Адже любов сильна, як смерть, ревнощі тверді, як ад, її іскри — вогняні іскри — її полум’я. Велика вода не зможе загасити любові, і ріки її не затоплять. Якщо хтось віддаватиме все своє майно за любов, ним тільки погордують!» (Пісня пісень 8: 6-7).
Коли ми намагаємося зберегти себе для себе, ми перестаємо бути собою. «Бо хто хоче душу свою спасти, той погубить її, а хто погубить душу свою заради Мене, той спасе її.»(Від Луки 9:24), – попереджає Спаситель. Лише віддаючи себе, ми творимо себе в любові відповідно до своєї споконвічної природи. Зрештою, «так полюбив Бог світ, що віддав Сина Свого Однородженого» (Від Івана 3:16). Бо «любити» і означає «віддавати». Віддавати можна, і не люблячи. Але любити, не віддаючи, неможливо.
У зв’язку з цим важливо звернути увагу на ще одну деталь: «І були обоє нагі, — і Адам, і його жінка, — та не соромилися» (Буття 2:25). Так, вони були голими, але вони не були сліпими! Вони прекрасно бачили, що вони – голі. Поки гріх не увійшов у світ, нагота була благословенням. Подружжя цілком належали один одному, віддаючи кожен себе іншому в любові. І власна нагота не лякала їх, вона не перешкоджала, а, навпаки, сприяла цьому відношенню взаємної приналежності і взаємної самовіддачі. Кожен не думав про себе, але з захопленням дивився на іншого, радісно віддаючи себе йому.
Гріх зруйнував первозданність відносин. Відбулася підміна потреби належати комусь бажанням володіти. Ось тоді-то нагота стала сприйматися як загроза, і виникло прагнення захистити себе від несанкціонованого володіння іншим. Те, що раніше викликало захоплення, тепер стало викликати страх. Страх же, будучи ірраціональним початком, веде до ірраціональних вчинків, спонукає бажання втекти, сховатися. Не стільки від загрози, скільки від проблеми: «Я почув Твій голос, як Ти ходив у раю, і злякався, бо я нагий, тож заховався.» (Буття 3:10).
Оскільки відносини приналежності людини були «двовимірними» (людині – «по горизонталі» і Богу – «по вертикалі»), то і реакція виявилася двоїстою. При всій наївності подібних дій, людина:
– приховує свою наготу від людини пояси з фігове листя (Буття 3: 7)
– ховається від Господа Бога серед дерев раю (Буття 3: 8)

Більше про чоловіка і жінку:

Проте, все, що сатана намагається звернути до зла, Бог використовує на благо. Навіть в тому, що згрішили обоє, чоловік і жінка, разом, ми бачимо благодатний Божий промисел: ніхто не залишився на самоті, сам по собі, в стані того найстрашнішого «недобре» – «Не добре чоловікові бути одному». Вони залишилися разом, залишилися єдиним цілим. Бог дав їм можливість разом впасти, щоб разом і очистити у Христі. «щоби через Нього примирити із Собою все, примирити кров’ю Його хреста, — і земне, і небесне» (Колосян 1:20).
[sc name=”futerblock” ] [sc name=”obraz-podoba” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button