Блог Олександра В'ялова

Вільям Отред – біографія

Вільям Отред – англійський математик, винахідник логарифмічної лінійки — обчислювального пристрою, який дозволяв ділити й множити числа, а також здійснювати піднесення до степеня.
1575-й рік увійшов в історію завдяки народженню трьох знаменитих особистостей: Марії Медічі — королеви Франції, дочки великого герцога Франческо I Тосканського та Іоанни Австрійської, вже знайомого нам астронома-єзуїта Крістофа Шейнером і Вільяма Отреда.
Ранньою весною, 5 березня 1575 року в Ітоні, графство Бекінгемшір (сьогодні — Беркшир), в сім’ї священника народився хлопчик, якого назвали Вільямом. Про перші роки життя молодого джентльмена відомостей майже не збереглося. Втім, відомо, що в тринадцятирічному віці він вступає вчитися в Ітон-коледж, де були в різний час виховані дев’ятнадцять британських прем’єр-міністрів. Наступний крок — вступ в 1592 році в Королівський коледж Кембриджського університету.
Три роки по тому, у 1596 році, Вільям отримує ступінь бакалавра, а в 1600-му — магістра мистецтв. Керівництво університету пропонує йому посаду викладача математики. Математика — пристрасть Отреда. Сам вчений зізнавався: «Час, вільний від звичайних занять, я присвячував математиці. Часто я просиджував ночами, відмовляючись від сну і виснажуючи своє тіло, працюючи й розмірковуючи в той час, як інші відпочивали». Не дивно, що Отред погоджується і приступає до викладання. Проте, невтомний пошук свого покликання призводить його до рішення залишити університет і стати священником. У 1603 році він посвячений у сан англіканського єпископа і приймає прихід в Шалфорде (1604), а пізніше — в Олбері (1610), неподалік від Лондона, де і проведе більшу частину свого життя. Турбота про душі й захоплення математикою гармонійно поєднуються в розкладі священика-вченого: він займається з численними учнями (принципово відмовляючись при цьому брати плату за навчання!) І веде листування з відомими математиками того часу.
Як вже було зазначено, Отред вніс вирішальний внесок у винахід зручної для користування логарифмічною лінійки. Його ідея полягала в тому, щоб використовувати дві однакові шкали, що ковзають одна вздовж іншої. Примітно, що автор висловив її в трактаті по навігації «Circles of Proportion and the horizontal instrument» («Кола пропорції і горизонтальний інструмент»), складеному ним в 1632 році. Справедливості заради, уточнимо, що спочатку ідею створення лінійки висловив валлієць Едмунд Гантер в 1620 році, але для здійснення обчислень його шкалу необхідно було вимірювати двома циркулями. Подвійна ж шкала Отреда відразу давала готовий результат. Надалі, протягом більш як 300 років, аж до появи електронних калькуляторів в 1980-х роках, логарифмічна лінійка використовувалася інженерами й математиками для здійснення необхідних розрахунків — множення, ділення, піднесення до степеня і добування коренів, а також для знаходження значень декількох тригонометричних функцій.
Крім того, саме Отред ввів математичну символіку, що стала такою звичною для сьогоднішніх школярів, цілий ряд важливих позначень. Серед них — знак множення (косий хрестик: ×), знак ділення (коса риска: /), символ паралельності (ǁ). Йому ж належить авторство позначень тригонометричних функцій sin та cos (раніше їх позначали Sinus і Cosinus). Завдяки Отреду в математичний лексикон увійшов термін «кубічне рівняння».

Більше про вчених християн:

На довершення до цього, вчений опублікував кілька математичних праць. Серед них — опублікований 1631 року підручник «Clavis Mathematicae» («Ключ до математики»). Ще за життя Отреда він тричі перевидавався, а надалі використовувався ще протягом майже 100 років. До слова, знаменитий Ісаак Ньютон вивчав математику саме за цим підручником!
Проживши 85 років плідного життя, Отред відійшов у вічність 30 червня 1660 року.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button