Актуальне

Топ-10 біблійних археологічних знахідок 2018 року

Щороку, майже щодня, археологічні відкриття допомагають нам краще зрозуміти Біблію і підтвердити її деталі про людей, події та культуру.
Нижче наведені основні результати розкопок, повідомлені у 2018 році, які збільшили наші знання про біблійний світ і ранню історію християнства.

10) В Ізраїлі виявили найдавніший напис із згадкою Єрусалиму

Під час розкопок стародавнього села гончарів біля західного кордону Єрусалиму археологи виявили напис на колоні. Напис складається з назви міста Єрусалиму, написаної івритом. Він датований 100 роком до Різдва Христа.
Це село, що знаходиться всього в декількох кілометрах від Єрусалиму, без всяких сумнівів, користувалося популярністю у сотень тисяч паломників, що прямували в Єрусалимський храм.
Хоча це перший в своєму роді напис на камені, повне написання Єрусалиму вже зустрічалося на Сувоях Мертвого моря, які були написані ще до нашої ери. Зараз колона демонструється в Ізраїльському музеї.

9) У Тель-Шіло виявлено глиняний гранат

В ході розкопок в Тель-Шіло, де колись стояла оселя іудеїв і Ковчег Завіту, виявлений незвичайний глиняний гранат. З Біблії нам відомо, що гранат часто використовувався для прикраси храмів:
Потім він зробив два ряди плодів гранатового дерева, покривають вінці на стовпах. (3 Царів 7:18)
Вінці на колонах були мідні, висотою в три лікті, прикрашені сіткою і плодами гранатового дерева; і обидві колони були однакові. (4-я Царств 25:17)
Також Біблія повідомляє, що маленькі прикраси у вигляді гранатів служили оздобою одягу священиків:
Візьми блакитну, пурпурову і червону пряжу, зроби з ниток гранати, підвісь ці гранати навколо по подолу шати, а між ними підвісь золоті дзвіночки. (Вихід 28:33)

8) На руїнах храму Іони виявлено написи царя Есар-Хаддона

2014 року організація ІГІЛ підірвала храм гробниці пророка Іони в Іракському Мосулі. Мусульманська мечеть була розташована на височині, де пізніше археологи виявили залишки ассирійського царя Есар-Хаддона. Ім’я цього царя згадувалися в письменах, знайдених в могильниках. Археологи використовують ці могильники для подальшого вивчення залишків храму.
В Біблії Есар-Хаддон згадується в Книзі Царств:
А Санхерів, асирійський цар, рушив та й пішов, і вернувся й осівся в Ніневії. І сталося, коли він молився в домі Нісроха, свого бога, то Адраммелех та Шар’ецер убили його мечем, а самі втекли до краю Арарат. А замість нього зацарював син його Есар-Хаддон. (4-я Царств 19:36-37)
І сталося, коли він молився в домі Нісроха, свого бога, то сини його Адраммелех та Шар’ецер убили його мечем, а самі втекли до краю Арарат… А замість нього зацарював син його Есар-Хаддон. (Ісайя 37:37-38)
Сеннахирим – цар , який спустошив більшу частину царства Єзекії. Есар-Хаддон царював з 681 по 669 рік до нашої ери. Інформація, яку виявили археологи під час розкопок, дає нам більше відомостей про останні дні Ассирії, ніж про життя Іони, що жив на 100 років раніше і чиє справжнє місце поховання досі невідомо.

7) В Єгипті виявлена рання версія семітського алфавіту

Біблійна історія дуже часто перетинається з історією писемності, що доводить шматок вапняку, знайдений 1995 року на березі Нілу в Луксорі. Єгиптолог Томас Шнайдер розшифрував ці письмена, оголосивши в 2018 році, що це рання версія семітського алфавіту.
Розкопаний могильник датується 1450 роком до н. е., часом життя Мойсея, згідно з біблійною хронології. Ця знахідка показує, що Мойсей був не єдиним, хто вмів писати семітською мовою в Єгипті того часу.
І написав Мойсей всі Господні слова. І встав він рано вранці, та й збудував жертівника під горою, та дванадцять кам’яних стовпів для дванадцяти Ізраїлевих племен. (Вихід 24: 4)

6) Виявлено гробницю царської сім’ї в Мегіддо

Ханаанску гробницю розкопали в Тель-Мегіддо у 2016 році. Там були останки трьох осіб: дитини 8-10 років, 30-річної жінки та чоловіка, якиму було від 40 до 60 років. У гробниці знайдені золоті та срібні прикраси: кільця, брошки, браслети, шпильки. Чоловіка прикрашало золоте намисто, голову вінчала золота діадема.
В ході розкопок в Мегіддо в Ізраїлі було виявлено недоторкане поховання віком 3,6 тисяч років. Місце розташоване в 30 км на південь від Хайфи на півночі країни.
Археологи висловлюють здивування, що така стародавня гробниця, в якій були виявлені останки чоловіка, жінки і дитини, залишалася незайманою і непошкодженою досі. Гробниця була прикрашена золотом і сріблом.
Завдяки розкопкам археологи очікували отримати більше інформації про ханаанську культуру , яка існувала в Ізраїлі за часів патріархів. Нещодавно з’явився звіт, що в одній з посудин могильника знайдена ​​ваніль, яка, як вважалося раніше, що не була відомою в той час і не використовувалася. Знахідка говорить про активну торгівлю спеціями в стародавньому світі.
Мегіддо кілька разів згадується в Біблії, ось лише деякі місця зі Старого Завіту:
Цар таанахський один, цар меґіддівський один, (Ісус Навин 12:21)
А на руки Манасіїних синів: Бет-Шеан та належні йому міста, Танах та належні йому міста, Меґіддо та належні йому міста, Дор та належні йому міста, у них сиділи сини Йосипа, Ізраїлевого сина. (1-а Хронік 7:29)
Та Йосія не відвернувся від нього, але перебрався, щоб воювати з ним, і не послухався слів Нехо, що були з Божого наказу, і прийшов воювати в долині Меґіддо. (2-а Хронік 35:22)
Того дня здійметься велике голосіння в Єрусалимі, як голосіння Гададріммона в Меґіддонській долині. (Захарія 12:11)
Царі прибули, воювали, тоді воювали царі ханаанські в Таанах при воді Меґідда, та здобичі срібла не взяли. (Судді 5:19)

5) Вага мірою в беку з Храмової гори в Єрусалимі

В результаті вкрай ретельного дослідження пилу (процес вологого просіювання), взятого ще з розкопок в 2013 році, виявлено ​​крихітну міру ваги – беку. Як пояснюється в книзі Вихід 38:26, беку використовували для зважування половини шекеля при збиранні податку з кожного жителя громади.
На голову бека, цебто половина шекля на міру шеклем святині для кожного, хто переходив при переліку від віку двадцяти літ і вище, для шостисот тисяч і трьох тисяч і п’ятисот і п’ятидесяти. (Вихід 38:26)
Ця крихітна міра ваги (5,5 грамів або 0,2 унції) була записана буквами староєврейського алфавіту як beka і виявлена ​​в ході розкопок поруч з Аркою Робінсона, в південно-західній частині Храмової гори. Вважається, що вона використовувалася для зважування податків в період Першого храму. «Бека» використовувалася паломниками, які платили податок в півшекеля до підйому на Храмову гору.

4) Знайдений відбиток печатки градоначальника Єрусалиму

При зачистці пилу між каменями древньої стіни Єрусалиму археологи виявили біблійний титул, досі не засвідчений археологами, – «градоначальник». Коли пил обережно видалили, відкрився відбиток печатки. На зображенні видно дві фігури обличчям один до одного і напис.
Градоначальник, посада подібна до нинішньої посади мера міста, згадується в Четвертій книзі Царств 23:8, де автор пише про людину на ім’я Ісус – градоначальника міста за часів Єзекії:
І він випровадив усіх священиків з Юдиних міст, і опоганив пагірки, де священики кадили, від Ґеви аж до Беер-Шеви, і порозбивав пагірки брам, що були при вході брами Ісуса, зверхника міста, що ліворуч тому, хто входив до брами міста. (4-я Царств 23: 8)
Також цю посаду можна зустріти і в книзі Хронік, де автор згадує Амона, градоначальника за часів Йосафата:
І сказав Ізраїлів цар: Візьміть Міхея, і відведіть його до Амона, зверхника міста, та до Йоаша, царевого сина. (2-а Хронік 18:25)

3) Можливо, знайдена печатка з ім’ям пророка Ісаї

У 2018 році археологам вдалося виявити ще один відбиток печатки, на цей раз з ім’ям одного з найвідоміших старозавітних пророків – Ісаї. Там практично написано «Ісая пророк», але оскільки в самому кінці не вистачає однієї букви, неясно, чи стосується напис безпосередньо до особистого імені. Один із доказів на користь того, що відбиток печатки має відношення до біблійного пророка, – це шматочок глини, який археологи виявили на території біля Храмової гори в Єрусалимі. На подібному відбитку печатки, виявленому в 2015 році, написано «Єзекія, цар Іудеї». Цар Єзекія і пророк Ісайя згадуються в одному вірші 17 разів у Біблії.

2) Голова статуї біблійного царя з Абель-Бет-МААК

Це одна з найбільш вражаючих біблійних знахідок недавнього часу. На жаль, неможливо точно встановити, чию голову зображує ця знахідка. Немає ні імені, ні опису. Кращою з виявлених підказок є пов’язка навколо голови, ймовірно, корона.
Ця крихітна скульптура заввишки приблизно 5 см знайдена у 2017 році в Абель-Бет-МААК, місці на кордоні між Ізраїлем і Ліваном, але привернула загальну увагу, коли її виставили для огляду в музеї Ізраїлю минулого літа. Вона датується 9 століттям до н. е., так що може бути зображенням царя північного царства Ізраїлю, наприклад, Ахава або Єгу. Однак це також може бути і цар Азаїл з Дамаска, і цар Ітобаал з Тіри, батько Єзавелі.
Місто згадується в другій книзі Царств:
А Йоавові люди прийшли й облягли його в Авелі Бет-Маахи, і насипали при місті вала, що стояв на передмур’ї. А ввесь народ, що був з Йоавом, заходився завалити мура. (2-я Царств 20:15)
3 Книга Царств згадує Авел-Бет-Мааху в списку міст, на які напав арамейська цар Бен Хадад (Венадад) в ході кампанії проти ізраїльського царства.
І послухався Бен-Гаддад царя Аси, і послав провідників свойого війська на Ізраїлеві міста, та й побив Іййона, і Дана, і Авела, Бат-Мааху, і всього Кінерота та всю землю Нефталимову. (3 Царів 15:20)
Четверта книга Царств також згадує назву цього міста:
За днів Пекаха, Ізраїлевого царя, прийшов Тіґлат-Піл’есер, цар асирійський, взяв Іййона, і Авел-Бет-Мааху, і Йоноаха, і Кедеша, і Хацора, і Ґілеада, і Ґаліла, увесь край Нефталимів, та й вигнав їх до Асирії. (4-я Царств 15:29)

1) Перстень-печатка Понтія Пілата

Всьому світу відоме ім’я Понтія Пілата, римського прокуратора, який допитував Ісуса, а потім наказав Його розп’яти.
І ось ще одна знахідка дає цікаві відомості про Пілата. Нещодавно вчені оголосили, що на перстні, який використовувався в якості печатки, знайденому в кінці 1960-х років в Іродіоні, поруч з Віфлеємі, також був напис «Пілата».
Напис довгий час не вдавалося розшифрувати через сильну корозію перстня. Застосування сучасних фотографічних технік допомогло нарешті вирішити це завдання. Перстень з мідного сплаву, ймовірно, був недостатньо розкішним, щоб Пілат носив його на руці. Швидше за все, його носив хтось, уповноважений діяти від імені Пілата, і застосовував печатку при публікації офіційних повідомлень.

Більше про археологічні відкриття:

Ці відкриття малозначні самі по собі. Але вони входять в число інших біблійних відкриттів, зроблених протягом декількох десятиліть, і дають додаткову впевненість в реальності історичних деталей, описаних в Біблії.

Читайте головні новини “Слово про Слово” в соціальних мережах Facebook і Twitter

Читайте нас в Телеграм

Джерело: christianitytoday.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button