Блог Сергія Головіна

Сором і сумління

Сором і совість виконують функції захисту людини на рівні почуттів і свідомості, подібно до того, як біль захищає наше тіло фізично.
Ми можемо відчувати задоволення, гріючи долоні біля багаття, але тут же відсмикуємо руку, ледь торкнувшись каструлі з окропом. В обох випадках механізм впливу той же – тепло. Але якщо ступінь впливу перевищує допустимий рівень, ми й усвідомити щось нічого не встигаємо, а миттєва реакція організму вже попереджає наше тіло про небезпеку, захищає від саморуйнування. Або коли болить який-небудь орган, наприклад – зуб, ми отримуємо сигнал: є проблема, потрібно щось робити. Можливо це і звучить парадоксально, але ми повинні бути вдячні Творцеві за дар болю, який береже наше тіло.
Аналогічним чином, уявіть: ваш погляд випадково впав на витончений почерк в чиїхось особистих записах. Але помітивши, що господар заміток не зводить з вас очей, ви тут же вкривається фарбою. Сором попереджає: ми переходимо межу допустимого.
Або, екстрено залишаючи будівлю готелю, коли спрацювала пожежна сигналізація, ви дієте чітко відповідно до інструкції, прикріпленої до дверей вашого номеру. Але варто лише згадати, що ви бачили, як у сусідній номер заселявся інвалід-візочник, нездатний зробити те саме самостійно, ви розумієте: поступивши за правилами, ви проступаєте неправильно. Совість підкаже вам: потрібно надати допомогу тому хто потребує.
І біль, і сором, і совість – захисні механізми, якими Творець наділив нас для нашого ж блага. Але гріх здатний зіпсувати будь-який подарунок, і в занепалому світі люди можуть часом насолоджуватися болем, або, що буває значно частіше, – отримувати задоволення, завдаючи біль комусь, або ж, спостерігаючи, як це роблять інші. Воістину, згрішивши людина не стала схожою до тварини. Вона – набагато страшніша.
В якій же мірі ми можемо стверджувати про збереження образу Божого в занепалій людині? Григорій Ніський вважав, що оскільки Сам Бог незбагненний, неосяжним є і Його образ. Принаймні, у відношенні до даного питання він, безумовно, має рацію. Як мінімум два фактори не дозволяють робити впевнений висновок на основі властивостей людини, які ми бачимо.

Більше про совість і сором:

По-перше, це вже згаданий вплив гріхопадіння на сам образ Божий. По-друге, ж, ми не можемо не брати до уваги й вплив гріхопадіння на наше сприйняття образу Божого в людині – спотворені не тільки «сигнал передавача», а й «чутливість приймача».

З Книги “За образом і подобою”

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button