Домашня » Блог Сергія Головіна » Про бджіл та інопланетян. Інформація – як її ефективно передати

Про бджіл та інопланетян. Інформація – як її ефективно передати

9
Shares
Pinterest WhatsApp

Розвиток математики, фізики та технологій привели до появи принципово нової галузі знань – теорії інформації. Виявилося, що найбільш фундаментальною категорією матеріального всесвіту є ні простір, ні час, ні речовина, ні енергія, а незалежна від них нематеріальна категорія – інформація. Сучасна фізика показує: тільки в термінах інформації опис фізичної реальності буде найбільш повним і достовірним.

У тому, що інформація нематеріальна, ви можете переконатися самостійно за допомогою ваг і свого смартфона. Зважте його, а після завантажте будь-яку кількість даних, книг, музики, фільмів, і – знову зважте. Маса смартфона буде колишньою! А значить, нічого матеріального ви до нього не додали.

Так, ми передаємо і отримуємо інформацію за допомогою матеріальних носіїв. Але сама інформація не залежить від них! Одну і ту ж інформацію ми можемо записати на папері й чорнилом або на флешці станом її магнітних осередків, передати у вигляді акустичних коливань повітря або радіохвиль – сама інформація залишиться при цьому незмінною.

За весь час свого існування людство накопичило величезну кількість інформації. Якби ми спробували записати всю інформацію з усіх бібліотек світу на мікрочіпах комп’ютерної пам’яті, з них можна було б скласти стопку висотою в відстань від Землі до Місяця! Але якби ми зуміли ту ж саму інформацію записати на молекулах ДНК, їх обсяг склав би всього один відсоток від обсягу шпилькової головки! «Природні» носії інформації, що містяться в кожній клітині кожного живого організму, виявляються в 10^13 разів ефективніші за кращі досягнення людського розуму!

Але і цим перевага «природних» методів зберігання і обробки інформації над нашими комп’ютерними технологіями не обмежується. Одним з найбільш вражаючих відкриттів генетики останнього часу стало виявлення явища так званих «перекривних генів». До відкриття привело вивчення «простого» безклітинного організму – вірусу-бактеріофага jX174. По суті справи бактеріофаг – всього лише покрита білковою оболонкою ділянка ДНК, на якій записана програма зі створення власних копій з використанням бактерій в якості «будматеріалу».

Як відомо, інформація на молекулі ДНК записується у вигляді тексту, в якому роль букв грають нуклеїнові підстави. «Алфавіт» ДНК складається з чотирьох підстав, а поєднання будь-яких трьох «літер» становить «слово». Проблема з бактериофагом jX174 полягала в тому, що послідовність нуклеїнових підстав ( «букв») в ланцюжку його ДНК майже втричі коротші, ніж необхідно для копіювання власного білка! Як же може існувати і відтворюватися такий організм?

Виявилося, що довжина ДНК вірусу не кратна трьом. Коли вся послідовність «слів» зчитана, одна буква залишається зайвою. Вона разом з двома першими літерами тексту становить нове слово, і весь ланцюжок прочитується ще раз – зі зміщенням в одну букву. Тепер в кінці залишається два зайвих знака. В якості третьої береться перша буква ланцюжка, і вся послідовність зчитується знову – на цей раз зі зміщенням в дві букви. Завдання вирішується шляхом триразового зчитування інформації, записаної на тій же самій молекулі ДНК, і всі три рази виходять змістовні повідомлення, що разом становлять програму по копіюванню власного білка! Можливо, коли-небудь ми навчимося записувати і зберігати інформацію на молекулярному рівні. Але як ущільнювати її таким чином – це поки що за межами людських уявлень.

Іспанське прислів’я говорить: сон розуму породжує чудовиськ. Однією з химер, породжених неприйняттям раціональних свідчень Божого задуму у всесвіті, з’явилася віра в існування інопланетян. Тисячі доларів платників податків витрачаються щорічно на програму SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence, пошук позаземного розуму). Як дотепно зауважив оксфордський професор математики і апологет християнства Джон Леннокс (род. 1943), «Якщо позаземний розум існує, головний доказ його розумності в тому, що він не зв’язується з нами».

Хоча ідея існування позаземного розуму є чистим марновірством (вірою, позбавленої підстави), вся земля оповита мережею радіотелескопів програми SETI. Двадцять чотири години на добу вони реєструють безліч сигналів що приходять з космосу (Земля просто купається в її космічних радіохвилях, які її омивають!), Але жодного сигналу з розумного джерела так і отримано не було.

Чому дослідники впевнені, що сигнали, які реєструються ними не йдуть з розумного джерела? Відповідь очевидна: жоден з них не несе інформації, оскільки не містить будь-якого коду! Вчені визнають: наявність коду було б першою і головною ознакою існування розумного джерела інформації. Але при цьому, кажучи про дані, що зберігаються саме за допомогою коду на молекулі ДНК, вони стверджують, що це – результат сліпої випадковості. Правим був апостол Павло, який писав про тих, хто проміняли правду Божу на брехню і поклоняються і служать творінню замість Творця, що вони «Від створення світу для людей стали ясними і зрозумілими Його незримі властивості — вічна сила Його і божественність. Це видно по тому, що Бог здійснив. Отже, немає людям виправдання за гріхи їхні, бо навіть знаючи Бога, вони не дякували й не прославляли Його. Вони знікчемніли думками своїми, а їхні нерозумні серця затьмарилися. Хоча й назвали вони себе мудрими, та стали нерозумними»(Римлян 1: 21-22).

Але, хоча наявність коду свідчить про інформацію, інформація не зводиться до коду, як сенс фрази не зводиться до сукупності значень складових її слів. Іноземцю, знайомому з українською мовою на рівні словникових еквівалентів, легко не помітити різницю між значеннями фраз «поговори зі мною ще» і «поговори мені ще», в той час як вона – величезна. А на своїй рідній мові  чи всяке повідомлення ми розуміємо?

Уявіть, що ви – листоноша, який доставляє дві телеграми. Одна говорить: «народився хлопчик», друга – «народилася дитина». Яка з двох телеграм дорожча? З точки зору використаного коду (і вартості, оскільки оплата за телеграми стягується за кількістю слів) вони рівноцінні. З іншого боку, очевидно, що за значимістю телеграма «народився хлопчик» повинна бути ціннішою, оскільки містить вдвічі більше інформації (інформація – величина, зворотна ймовірності). Але що ця телеграма значить насправді? Як листоноша, ви в принципі не можете цього знати! Вона може означати «надішліть грошей», а може – «приїжджайте, потрібна допомога», чи то пак – «ось бачиш, я щаслива без тебе». А може бути це і зовсім кодоване повідомлення, подібно до того, як в 1936 році передана в ефір фраза «Над усією Іспанією безхмарне небо» стала сигналом до військового заколоту і поклала початок громадянської війни.

Інформація існує виключно в контексті обміну між джерелом і приймачем, і тільки їм відомо її справжнє значення. Багатьом християнам доводилося читати Біблію до того, як вони увірували. І всі вони погоджуються: до звернення до Бога вони не розуміли її змісту! Вони були всього лише сторонніми спостерігачами. Так, Біблія вказувала їм на Бога і на необхідність звернутися до Нього. Але тільки коли вони зрозуміли, що Біблія – ​​це Боже послання особисто їм, прочитане стало набувати для них справді глибокий сенс. У цьому – фундаментальна властивість інформації.

Другий важливий аспект полягає в тому, що при взаємодії інформаційних систем різного рівня обмін можливий тільки на рівні нижчого учасника. Так, група вчених вивчила рухи бджіл, якими ті передають відомості родичам. Однак єдиним надійним способом перевірити, чи правильно люди розуміють мову бджіл, було б повідомити що-небудь бджолам і подивитися, наскільки адекватною буде їхня реакція. Але навряд чи бджоли змогли б оцінити по достоїнству рухи вчених. Вихід був знайдений. Вчені створили комп’ютерно керовану бджолу-робота і таким способом переконалися в достовірності отриманих ними результатів.

Зверніть увагу: єдиний спосіб, яким людина могла повідомити щось бджолам – це постати перед ними в образі бджоли. Подібним чином Бог може найбільш ефективно повідомити що-небудь людям, лише прийшовши до них як людина. У цьому – ключовий момент Доброї Новини з точки зору інформаційної теорії: «Ще до існування світу було Слово, і Слово було з Богом, і Слово було Бог… І Слово стало Людиною й оселилося серед нас. Ми побачили Його Божественну Велич, Велич Єдиного Сина Отця Свого. Він був сповнений благодаті і правди… Від повноти Його правди й благодаті ми приймали одну благодать за іншою, бо Закон був нам даний через Мойсея, але благодать і правда прийшли через Христа. Ніхто й ніколи не бачив Бога, лише Єдиний Син, Який і є Богом, Tой, Xто найближчий до Отця, Він показав нам, який Бог є» (Від Івана 1: 1, 14, 16-18).

Більше про інформацію:

Всі релігії розповідають про те, як людина повинна досягати Бога. І тільки Біблія говорить про Бога, який спустився до людей, втілившись у Христі: «Хоч і був Він Богом у всіх відношеннях, та не вважав Свою рівність Богові скарбом, за який треба триматися. Замість того, Він полишив Своє місце із Господом, ставши рабом, звичайною людиною. І ставши таким, принизив Себе, й був покірливим до останньої години, аж до смерті на хресті» (Филип’ян 2: 6-8).

Читайте головні новини “Слово про Слово” в соціальних мережах Facebook і Twitter

Телеграм Слово про Слово

Читайте нас в Телеграм


Previous post

У парламенті презентували законопроекти "Сім'я плюс"

Next post

ОБСЄ відслідковує порушення релігійної свободи на окупованих територіях

Без коментарів

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *