Актуальне

Наука і релігія несумісні?

Згідно даних Дослідницького центру Pew Research Center, з 7 мільярдів людей, які населяють Землю, 5,8 мільярда вважають себе послідовниками тої чи іншої релігії. Християнами називають себе 31,5%, або більше 2 мільярдів людей.
Часто можна почути, що релігія – це результат невігластва, і що тому серед освічених людей віруючих набагато менше, а серед вчених і взагалі мало. Тим не менше, схоже, до цього часу не проводилося глобальних досліджень відносно кількості віруючих в науковому середовищі. І тому є постійні спекуляції на цю тему.
Соціологи університету Райса протягом 4-х років (2011-2015) проводили масштабне опитування серед практикуючих фізиків і біологів у восьми країнах – Франції, Великобританії, Гонконзі, Індії, Італії, Тайвані, Туреччині і США, в ньому взяло участь більше 9 тисяч вчених різної статі, віку, релігійних поглядів і статусу. Вибір наукових областей був невипадковим – саме фізика і біологія найтісніше пов’язані з питаннями походження людини і Всесвіту, саме в них існують протиріччя між релігійними і науковими поглядами.
Але, як показало дослідження, далеко не всі вчені вважають, що наука і релігія конфліктують між собою. І значна частина опитаних вчених вважають себе віруючими. Процентне співвідношення виявилось абсолютно різним у різних країнах. В Туреччині вчених з атеїстичними поглядами виявилося 6%, з агностичними 9%, з теїстичними 85%. В США частки розділилися майже наполовину – атеїстів 35%, агностиків 29% і теїстів 36%.
Дослідження виявило, що у більшості з цих країн вчені менш релігійні в порівнянні з населенням країни в цілому. Але і є виключення – наприклад, в Гонконзі серед вчених виявилося 54% віруючих, у той час як серед населення країни називають себе віруючими лише 20%.
Потім серед тих, які відповіли на запитання анкети, автори дослідження відібрали 600 чоловік, з якими провели поглиблене інтерв’ю. Говорили про взаємовідносини між релігією і наукою, про те, чи впливає релігія на формування плану дослідження, а також про етичні аспекти наукової діяльності. Як виявилось у ході інтерв’ю, багато вчених не бачать жодного конфлікту між своїми науковими і релігійними поглядами і вважають, що наука і релігія можуть не лише співіснувати, але і доповнювати одна одну.

Олексій Калько

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button