Актуальне

Мир вам

«Хочеш миру – готуйся до війни», «Поганий мир кращий за добрий конфлікт», Миру – так, війні ні», «Війна і мир» – крилаті вислови, прислів’я, лозунги і назви художніх творів традиційно пов’язують ці два явища – війну і мир. Цей зв’язок настільки міцний, що ми звикли саме поняття «мир» визначати від супротивного. Мир – це не війна, тобто не голод, не розруха, не смерть.

За тією ж логікою творити мир в сучасному розумінні означає боротися з війною, і якщо мир в результаті виявляється поганим, то що ж поробиш, сучасні миротворці інших завдань перед собою не ставлять. Миротворча діяльність у нашому уявленні близька до пацифізму, вона обмежується політичною ареною, і якщо я не є політиком чи соціальним активістом, то і це визначення до мене не може застосовуватись. Адже я не в силах припиняти війни на планеті, вести перемовини про примирення, вирішувати міжнародні конфлікти.

Однак, коли ми визначаємо мир як не-війну, то виходить, що мир другорядний і у відношенні до війни. Адже ми даємо повніше визначення тому, що краще знаємо і з чим зіткнулися раніше. Але чи війна була раніше за мир? Хоч людська історія і повна війн, почалася вона все ж таки з миру і гармонії. І дивно було б описувати цей первісний стан Всесвіту просто як відсутність чогось поганого – голоду, розрухи, смерті. Мир, шалом, ейрене – позитивна якість творіння, частина Божого задуму, яка бере свій початок в самому Творцеві. І якщо це так, то мир не може бути поганим, мир не може бути просто невійною. Що ж таке мир в позитивному розумінні?

В Біблії поняття «мир» позначається двома словами – шалом на древньоєврейській і «ейрене» на старогрецькій. Два ці слова ємкі і багатозначні.

Перше значення слова шалом – цілісність, повнота, а також здорове тіло.

Так, наприклад, у Псалмі 37:4 псалмоспівець бідкається про те, що не має цілого місця в тілі його і цілісності (шалом) в кістках його, тобто кістки його роздроблені. В книзі Буття 43:24 Йосип запитує братів про здоров’я батька свого Якова, використовуючи слово «шалом». Буквально це звучить так: чи «Шалом» з батьком вашим?» В цьому значенні «шалом», так само як і грецьке «ейрене», часто використовується як привітання подібно до українського «доброго здоров’я».

Друге значення слова – процвітання, надлишок – перш всього відноситься до фінансового благополуччя.

В Пс. 71:7 автор радіє про «щедре благополуччя» для праведників, а в Пс. 72:3 скаржиться на «спокій (шалом) безбожних». Єремія у своєму пророцтві до юдеїв, які були переселені з Єрусалиму у Вавилон, передає наступні слова Господа: «І дбайте про спокій міста, куди Я вас вигнав… бо в спокої його буде і ваш спокій» (Єр.29:7). Ось як описується цей добробут в цьому ж тексті: «…Будуйте доми, і осядьте, і засадіть садки, і споживайте їхній плід! Поберіть жінок, і зродіть синів та дочок…» (Єр. 29:5-6). Для юдеїв багатий будинок, плодючий чад, сите стадо і велика родина – це головні критерії матеріального процвітання або шалома.

Третє значення цього слова – дружні мирні стосунки між людьми.

Словосполучення «людина шалому» часто зустрічається в значенні «приятеля, друга». Пророк Єремія з гіркотою каже про те, що «Кожен муж, який в мирі зо мною, чатує мого упадку та каже: Може буде обманений і переможемо його, і помстимося над ним!» Вислів «в мирі зо мною» вживається в значенні «товаришувати».

В багатьох текстах слово «шалом» вживається і в сучасному значенні, як політичний мир у стосунках між народами, державами, як антонім слову «війна».

І четверте, найважливіше значення цього слова – мир у відносинах з Богом.

Господь дає «завіт миру» тим, хто Йому служить. Більше того, Господь є джерелом всякого миру у всесвіті: «Який на висотах Своїх чинить мир» (Йов. 25:2). Його Месія, згідно пророцтва Ісаї, буде Князем миру.

Апостол Павло в Посланні до Римлян називає Господа «Богом миру». Мир у житті окремої людини чи всього суспільства є даром і благословенням від Бога. В пророчих мріях про майбутнє людства і землі «І замешкає вовк із вівцею, і буде лежати пантера з козлям, і будуть разом телятко й левчук, та теля відгодоване, а дитина мала їх водитиме… не вчинять лихого та шкоди не зроблять на всій святій Моїй горі, бо земля буде повна пізнання Господнього так, як море вода покриває!» (Іс. 11:6-9).

Отож, у біблійному розумінні мир – це фізичне здоров’я, матеріальне благополуччя, велика сім’я, гарні стосунки з друзями і близькими, мир у стосунках з Богом. Щоб б ми сказали про людину, чиє життя таке багате і наповнене і вона володіє всіма цими якостями? Напевно, те, що вона щаслива. Сучасне уявлення про щастя найкращим чином передає те, що стародавні автори розуміли під словом «шалом».

Миротворець – це людина, яка творить шалом у широкому змісті цього слова. Це той, хто несе у світ красу добрих стосунків, радість любові до ближніх, мирить тих, хто посварився, і підтримує тих, хто має потреби. Це той, хто створює навколо себе хоч би невеликий простір щастя. Зі всіх тих, кого Ісус називає блаженними, лише миротворців Він уподібнює Собі, кажучи, що вони синами Божими названі будуть. Лише синам дано в повній мірі продовжувати справу отця, не просто сухо виконувати волю господаря, але приймати участь в процесі збудування, який початий батьком. Людина, яка несе в світ любов і ділиться радістю життя, продовжує справу Всевишнього Батька.

Більше про мир:

На жаль, в історії останніх двох століть було дуже багато діячів, які намагалися «ощасливити людство», від літературних персонажів в дусі Базарова і до таких сповна реальних осіб, як Сталін, якому потрібно було «дякувати за наше щасливе дитинство». Багато хто брали на себе роль месії, але виявлялись самозванцями. Сьогодні будь-які проекти світового масштабу лякають і викликають відторгнення: ми дуже добре знаємо, до чого вони завжди приводили. Плани щось глобально змінити у світі, кардинально ощасливити людство рано чи пізно закінчувалися хрестовими походами, охотою на відьом, революціями і терором. Причина в тому, що Месія може бути лише один, і Син, Якому дійсно дано відновити Всесвіт, Один. 

Однак у кожного з нас є свій маленький всесвіт, який нас оточує, всесвіт рідних людей, які кожен день чекають від нас трішки тепла і любові. Принесіть шалом в свій маленький світ, і великий світ навколо вас почне преображатися, тоді і про вас буде сказано: «Блаженні миротворці…»

Марія Каїнова

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button