Актуальне

Наукове обґрунтування користі прощення

Ісус і сучасна наука перебувають у повній згоді, бо дослідження підтверджують те, що говорить нам Біблія про прощення інших людей
Біблія схиляє мене до думки, що Ісус дуже переймався темою прощення. Він не переставав нагадувати про необхідність прощати. Притчами розповідав про Бога, Який Сам прощає і очікує, що прощатимуть люди.
Прощати інших, за задумом Божим – одна з найважливіших складових «життя з надлишком».
І тут Ісус і сучасна наука є в повній згоді, бо дослідження підтверджують те, що Біблія говорить про прощення інших людей.

Коли прощаєш, то швидше зцілюєшся

Вчені виявили, що жертви насильства, які прощають тих, хто їх образив, значно швидше здобувають психологічне і фізичне здоров’я. У групах респондентів ті, хто був готовий простити і прощав, зцілювалися швидше і повністю.
Правда, є одна проблема – прощення, це не одноразова дія, після якої все забуто і полишене. Це тривалий процес.
Серед багатьох практик існують різні методики допомоги, але головна модель у них подібна. Вчені доводять, що наш мозок не в стані простити людей, які спричинили наш біль, поки ми не «виплачемо» весь цей біль і не попрацюємо над тим, щоби зрозуміти цю ситуацію з перспективи того, хто нас образив, не вирішимо його простити і не постараємося хоча б частково прийняти людину, яка нас поранила і проявити до неї милість.
Одначе простити і забути не вийде – наш мозок так не вміє. Можна лише навчитися продовжувати жити, не бажаючи зла тому, хто нам завдав болю.

Непрощенність фізично обмежує нас

Вас ображали настільки сильно, що ви не могли перестати постійно думати про того, хто образив? Люди, які завдали болю, поселились у вашій голові, знаходяться поруч із вами, коли ви проводите час із друзями, милуєтеся природою чи відпочиваєте зі сім’єю.
Нажаль, дослідження виявляють, що прихована образа всередині людини ніяк не відображається на стані того, хто вас образив, а ось того, хто образився, сильно обмежує. Ці обмеження можуть проявлятися найдивнішим чином. Щоби зациклитися на образі, витрачаються колосальні мозкові ресурси, що, врешті-решт, відображається на роботі мозку і всього тіла. У крові росте рівень гормонів стресу, підвищуючи артеріальний тиск, і може навіть вплинути на розвиток ожиріння.
Образа може відобразитися на здібності фокусувати увагу і викликати нові спогади. Коли ми тримаємося за свій біль, навколо наших думок утворюється туман, а навколо внутрішніх органів накопичується жир. І це не просто метафора, як може видатися. В одному з досліджень довели, що той, хто простив, навіть став вище стрибати. Інше дослідження показало, що люди, які не можуть відмовитися від образи, розглядали завдання, які вимагають фізичних навантажень, як особливо важкі.
Не прощаючи, ми заганяємо свій розум, почуття і фізичний стан у кабалу. Можливо, той, хто завдав болю і загнав нас у клітку, винен. Але залишатися, чи виходити з неї, ми вирішуємо самі.

Прощення не означає згоду на нові рани

Дослідники вияснили, що прощення ефективне і корисне навіть у дуже складних випадках насильства, травм, переслідувань і нехтування. І наша віра, і сучасна наука стверджують, що вкрай важливо прощати тим, хто завдав болю, якою сильною не була б рана. Але важливо і дати правильне визначення прощення. Простити – це прийняти нещастя, яке сталося і продовжувати жити без бажання помститися тому, хто спричинив образу. Прощення не передбачає зобов’язання залишатися в ситуації, у якій вас будуть продовжувати ранити. Ви можете простити людину і розставити необхідні межі у стосунках з нею. У випадках серйозного насильства ця межа має бути за рамками якогось подальшого контакту.
Коли Ісус говорив про «другу щоку», Його слова були не тільки про непротивлення злу. Ісус цитував закон, а потім описав радикальну покору можливим інтерпретаціям цього закону. Такий підхід оголив персональну і систематичну жорстокість, якою вона є, хоч економічну, хоч і юридичну.
«Підставити другу щоку», – це не вказівка залишатися в ситуації, у якій над вами звершують насильство.
Як показує наука, прощати партнера по шлюбу, чи батьків, які спричиняють вам біль, – це добре. Це звільняє від образи, яка впливає на здоров’я ваших стосунків, але немає нічого доброго в тому, щоб потакати продовженню «дій, які завдають болю». У випадках, коли насильство продовжується, ліпший спосіб прощення – це піти.

Майк Макхарг

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Схожі статті

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button